PC zostavy v akcii: aké sú ceny nových a repasovaných?

Hľadáte si počítač na bežnú prácu a neviete si vybrať spomedzi množstva cien a konfigurácii? Keď navyše využijete akciu, bude to pre vás finančne výhodnejšie. Prezrite si porovnanie nových PC s tými repasovanými a ušetrite.

Orientovať sa podľa ceny je nezmysel

Pokiaľ sa v počítačoch nevyznáte, výber nového môže byť skutočne náročnou úlohou. Zorientovať sa vo všetkých komponentoch a určiť, či je daná zostava dobrá za danú cenu, dá zabrať aj skúsenému užívateľovi. Preto sa mnoho kupujúcich riadi podľa ceny. Myslia si totiž, že čím vyššiu sumu zaplatia, tým lepší počítač kupujú.

Cena ale nie vždy odráža hodnotu zostavy. Všeobecne platí, že hotové zostavy sú oveľa drahšie, než hodnota použitých komponentov. Je to logické, ich poskladanie si výrobca, samozrejme, nechá zaplatiť. Prípadne využívajú komponenty, ktoré sú na trhu iba krátko a tým pádom je ich cena dosť vysoká.

Nekupujte najdrahšiu možnú zostavu bez rozmyslu

Prečo nie je dobrý nápad vyberať najdrahšiu možnú zostavu? Väčšinou preto, že rozdiel v cene nie vždy adekvátne odráža rozdiel vo výkone a môže sa stať, že zaplatíte za niečo, čo ani reálne nevyužijete. Ak si na to dáte pozor, úspora môže byť až vo výške desiatok eur.

Našli sme dve nové počítačové zostavy, ktorých cena sa pohybuje okolo 700 €, no jedna z nich je o 50 € drahšia. Na prvý pohľad sú rovnaké. Majú rovnaký procesor, kapacitu pamäte, i pevný disk. Pri bližšom skúmaní ale zistíme, že drahšia zostava má ako bonus optickú mechaniku.

Pri lacnejšej zostave je zasa uvedené, že používa rýchlejšie RAM pamäte a dokonca obsahuje LAN konektor pre pripojenie k internetu. Pokiaľ teda nutne nepotrebujete optickú mechaniku, môžete si kúpiť o máličko výkonnejší počítač za nižšiu cenu.

Tento príklad je raritou, omnoho častejšie sa stáva, že drahšie zostavy ponúknu len minimálny nárast výkonu. Bežnému používateľovi je jedno, či má jeho procesor frekvenciu 4 GHz alebo len 3,6 GHz, pokiaľ počítač používa len na bežnú kancelársku prácu. To isté platí o operačnej pamäti, kapacite pevného disku alebo počtu USB konektorov.

Porovnanie nového a repasovaného PC

Porovnajme si teraz jednu z nových zostáv s repasovaným počítačom. Pre lepšiu orientáciu nájdete hlavné parametre v tabuľke:

Dell Vostro 3470 SFF Dell Optiplex 7050 Micro PC
Stav Nový Repasovaný
Procesor i5-8400 i5-7500T
Počet jadier procesora 6 4
Frekvencia procesora 2,8 – 4,0 GHz 2,7 – 3,3GHz
RAM 8GB 8GB
Typ pamäte RAM DDR4 DDR4 SO-DIMM
Frekvencia RAM 2660MHz 2400MHz
Typ a kapacita disku SSD/256GB SSD/250GB
Zdroj 290W 65W
Wi-Fi ÁNO ÁNO
Bluetooth ÁNO ÁNO
Optická mechanika ÁNO NIE
PCI-E x16 ÁNO NIE
Cena približne 720€ 546€

 

Repasovaný model Dell Optiplex patrí medzi tzv. micro PC, čo znamená, že kvôli malým rozmerom je nútený využívať komponenty pre notebooky a nie je možné ho upgradovať (napríklad zapojením dedikovanej grafickej karty). Je však veľmi kompaktný, čo býva u čisto kancelárskych a pracovných staníc obvykle výhodou.

Oba počítače majú rýchle SSD disky približne rovnakej kapacity a dostatočne veľkú pamäť RAM typu DDR4 približne rovnakej frekvencie. Kde ale repasovaný počítač stráca, je procesor. Intel i5-7500T je staršia generácia oproti i5-8400, navyše je určený pre notebooky, a tak je menej výkonný (uvádza sa približne 30 %).

Hoci to vyzerá na prvý pohľad hrozivo, pri bežnej práci s dokumentami a pri prehliadaní internetu bude odozva oboch počítačov rovnako svižná a to práve vďaka SSD disku a rýchlej RAM pamäti. Lenže práve vďaka použitiu procesora pre notebooky má micro PC oveľa nižšiu spotrebu a na prácu mu stačí len 65W zdroj, takže ušetríte aj za elektrinu.

V tomto prípade ušetríte takmer 180 € za počítač, ktorý bude na bežnú prácu slúžiť bez problémov ešte niekoľko rokov a rozdiel vo výkone je minimálny. Ak by vás trápila absencia optickej mechaniky, v žiadnom prípade by to nemal byť dôvod, prečo kupovať omnoho drahšiu zostavu. Externú DVD mechaniku totiž kúpite už za približne 20 €.

Pokiaľ máte záujem o kúpu repasovaného počítača, no nie ste si istí, či naplní vaše potreby, kontaktujte nás. Zadajte nám presné požiadavky a my pre vás nájdeme ideálny pracovný stroj za skvelú cenu.