enior couple using computer

Vyberáte repasovaný notebook pre seniorov? Zvoľte tieto parametre

Starší ľudia si zvyčajne nepotrpia na parametre. Nezaujíma ich, či majú najnovší procesor alebo najrýchlejšiu RAM-ku. Chcú lacný, ale spoľahlivý a dostatočne rýchly počítač, ktorý sa nekazí. Ideálnou voľbou je preto repasovaný notebook, ktorý ponúka dostatočný výkon za skvelú cenu. Aj pri jeho výbere si treba dať pozor na to, čo kupujete.

Procesor

To, aký procesor je použitý v počítači, riešte len v prípade, ak chcú vaši starí rodičia pozerať aj videá, streamy a ďalší multimediálny obsah. Príliš staré procesory s integrovanými grafikami môžu byť na dnešné pomery príliš slabé a nemusia umožniť prehrávanie videa vo vyššom rozlíšení alebo v novšom formáte.

V takomto prípade sa vyhnite procesorom s označením Celeron, Pentium alebo v prípade AMD Turion, či Athlon. Skôr siahnite po procesoch Intel s označením i3 alebo i5. Vaši starí rodičia si tak určite budú môcť prezerať spomienky vnúčat z letnej dovolenky alebo sledovať seriál na webe z archívu, či športový prenos.

Pamäť RAM

Platí to isté, ako pri procesoroch. Pre občasné prezeranie webu, čítanie správ a písanie mailov, budú 2GB pamäte stačiť. Ak k tomu ale pridáte video chat, prezeranie multimediálneho obsahu, počúvanie hudby a podobne, určite budú potrebné aspoň 4GB.

Okrem toho je možné, že bude bežať dosť procesov na pozadí a starkí nechcene spustia viacero programov naraz a zabudnú ten nepotrebný vypnúť, čo by mohlo spomaľovať systém. Je lepšie mať rezervu, než byť bombardovaný telefonátmi o spomalenom počítači.

Pevný disk

Ak je to možné, určite nájdite počítač s SSD diskom. Prípadne bežný disk za SSD vymeňte. Ich ceny dnes už nie sú závratné a aj najlacnejší SSD disk vdýchne nový život každému počítaču. Práca s ním tak bude oveľa príjemnejšia.

Čo sa týka kapacity disku, tiež je závislá od spôsobu využitia. Na operačný systém a zopár programov, dokumentov a fotiek bude bohato stačiť 120GB SSD (v niektorých prípadoch 60GB). Ak ale chcú mať v počítači uložené veľké množstvo fotiek a videí z výletov a dovoleniek, či hudby vo formáte FLAC, lebo jeden z nich je audiofil, je lepšie siahnuť po hybridnom SSHD disku. Ide o ideálny kompromis medzi lacným HDD (ktorý je pomalý) a veľkokapacitným SSD (ktorý je síce rýchly, ale oveľa drahší).

Grafická karta

Obecne platí, že aj horšia dedikovaná grafická karta je lepšia ako integrovaná grafická karta. Ak narazíte na model s dedikovanou grafikou, určite ho berte, aj v prípade, že je o niečo drahší. U multimediálnych počítačov je dedikovaná grafická karta jednoducho potrebná, vyhnete sa tak mnohým starostiam.

Operačný systém a softvér

Zvážte použitie Linuxu ako operačného systému. Má totiž niekoľko neoceniteľných vlastností, vďaka ktorým je ideálnym systémom aj pre nenáročných používateľov.

Existuje veľké množstvo distribúcií, mnohé z nich sú vyvíjané priamo pre slabé počítače. Majú tiež minimálne systémové požiadavky a stále vyzerajú dobre. Najpoužívanejšie distribúcie sú dokonca v slovenčine. Linux vás navyše nič nestojí, je zdarma.

Najväčším bonusom je však bezpečnosť. Nemusíte sa báť vírusu alebo že by si starkí nevedomky nainštalovali do počítača škodlivý softvér. Vírusy na Linux prakticky neexistujú a inštalácia softvéru funguje inak. Tie používateľsky najprívetivejšie distribúcie majú takzvaného správcu balíkov, ktorý funguje ako knižnica softvéru vhodného pre konkrétnu distribúciu.

Tam nájdete iba dôveryhodný softvér, ktorý bol otestovaný a obsahuje oficiálny certifikát, takže viete, že je určite bezpečný a bez vírusov. Inštalácia prebieha jednoduchým kliknutím. Systém si stiahne balíček a nainštaluje ho. Neriešite nič iné, nemusíte sa báť chyby. Je to veľmi pohodlné a jednoduché aj pre starších ľudí.

Na Linux navyše existujú verzie softvérov ako ich poznáme z Windowsu, mnohé z nich sú súčasťou systému už pri nainštalovaní. Spravidla je to internetový prehliadač Firefox, kancelársky balík LibreOffice, skvelý prehrávač videí VLC a e-mailový klient Thunderbird. Ďalšie aplikácie, ako Skype alebo Spotify, sú k dispozícii práve cez spomínaného správcu balíčkov.

Ak si neviete rady s výberom repasovaného notebooku, neváhajte sa na nás obrátiť. Spoločne nájdeme ideálne riešenie.