mobil-vykup-suciastky

Výkup mobilov na súčiastky: ktoré typy telefónov sa oplatí predať?

Hoci výrobcovia mobilov chrlia pravidelne nové modely, trh s použitými telefónmi prekvapivo rastie. Nezahadzujte ešte váš starší typ. Je možné, že má stále hodnotu. Pozrite sa s nami na typy telefónov, ktoré sa stále oplatí predať, hoci aj na súčiastky.

Stagnácia v oblasti mobilných telefónov spôsobila, že čoraz viac používateľov siaha po použitých kúskoch. Nie každý potrebuje desiatky fotoaparátov, 4K video, kolosálny úložný priestor a rôzne iné vychytávky. Navyše, len málo ľudí si môže dovoliť zaplatiť za nový telefón stovky eur.

Telefóny vhodné na výkup

Takzvané vlajkové lode a najvýkonnejšie modely môžu byť pri svojom uvedení na trh skutočne drahé, no časom ich cena postupne klesne na rozumnú hodnotu. Výkonnostne však ešte dlho zostanú na špici a časom klesnú niekde na úroveň strednej triedy.

Na bežnú prácu, teda prehliadanie webových stránok, kontrolu mailu a sociálnu komunikáciu takýto telefón bez problémov poslúži ešte dlhý čas. Ak sa vám takýto telefón váľa v zásuvke a je stále v dobrom stave, pokojne ho dajte na výkup, svojho kupca si určite nájde.

Druhou skupinou telefónov, o ktoré môže byť stále záujem, sú tlačidlové mobilné telefóny. Mnoho ľudí tvrdí, že potrebujú mobil iba na telefonovanie a SMS-ky, nepotrebujú pokročilé funkcie a nutnosť inštalácie aktualizácií ich zbytočne otravuje. Ak neveríte, spomeňte si na renesanciu modelu 3310 od spoločnosti Nokia. Pri svojom znovuuvedení na trh bola v mnohých krajinách ihneď vypredaná. Jej odhadované predaje v roku 2017 dosiahli okolo 13,5 milióna kusov.

Mnohé smartfóny v súčasnosti vyzerajú takmer rovnako. Rozdiely medzi nimi sú minimálne. Výrobcovia totiž nemajú mnoho priestoru na experimenty. Oproti tomu pri tlačítkových telefónoch sa ich tvorcovia často vybúrili. Nadčasový dizajn mnohých z nich je tak aj dnes rovnako krásny ako pred rokmi.

Za všetky stačí spomenúť biznis modely telefónov Nokia alebo rad Razr od Motoroly. Svojich fanúšikov si ale určite nájdu aj iné kúsky a hoci za ne nedostanete veľký obnos, vždy je lepšie ich predať ako vyhodiť.

Telefóny vhodné na súčiastky

Najdrahšou súčiastkou na vašom telefóne bol a ešte dlho bude displej. Pokiaľ máte nefunkčný smartfón a obrazovka je v poriadku, predajte ho. Náhradné displeje priamo od výrobcu, najmä pri prémiových modeloch, môžu byť drahé a je pravdepodobné, že bude niekto hľadať lacnejší diel.

Elektronika môže byť tiež žiadanou súčiastkou. Často ide o dosku plošného spoja, na ktorej sú všetky súčiastky napevno pripájkované. V prípade znefunkčnenia sa potom vymieňa celá doska, pretože je nerentabilné zisťovať a opravovať integrované obvody.

Ak teda máte rozbitý displej, ale telefón ide zapnúť a v rámci možností reaguje, je veľká šanca, že elektronika je funkčná. Ak sa ho chcete zbaviť, predajte ho na súčiastky. Okrem displeja môže byť všetko ostatné použiteľné a vy tak získate aspoň nejaké prostriedky na kúpu nového mobilu.

Ak sa vám doma povaľujú telefóny, o ktorých neviete, či sú ešte funkčné alebo vám k nim chýba príslušenstvo a chceli by ste sa ich zbaviť, kontaktujte nás. My vaše zariadenie otestujeme a buď ho od vás odkúpime alebo ekologicky zlikvidujeme.